Uruchomienie morskiej elektrowni wiatrowej z wirnikiem o największych na świecie łopatach

Uruchomienie morskiej elektrowni wiatrowej z wirnikiem o największych na świecie łopatach

W duńskiej miejscowości Østerild od 6 października 2012 r. https://tkchopin.pl/telefon.html działa morska elektrownia wiatrowa o mocy 6 MW posiadająca największy na świecie wirnik o średnicy łopat 154 m.

Dostawcą tej bezprzekładniowej turbiny (opartej na wolnoobrotowym generatorze synchronicznym) jest spółka Siemens Energy. Każde z trzech śmigieł osiąga długość 75 m, a powierzchnia ich płatów wynosi blisko 18 600 m² i jest porównywalna do wielkości dwóch boisk piłkarskich (!). Firma Siemens ubezpieczenie oc dla młodego kierowcy jest aktualnie jedynym dostawcą tego typu rozwiązań na świecie, testującym nowe urządzenia, które zrewolucjonizują rozwój morskich elektrowni wiatrowych. Dotychczas stosowane turbiny miały mocy 3,6 MW i rozpiętość 58 m. To nowatorskie rozwiązanie, które pozwoliło trzykrotnie zwiększyć średnice rotora, umożliwia podniesienie mocy turbiny o 65%. Nowa elektrownia morska jest w stanie wyprodukować 25 mln kWh czystej energii elektrycznej wystarczającej do zasilenia 6000 gospodarstw domowych.

W latach 2014-2017, na zamówienie firmy Dong Energy, Siemens dostarczy 300 bezprzekładniowych turbin wiatrowych o największych na świecie łopatach. Urządzenia będą montowane u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Niezwykłym wyzwaniem logistycznym i technicznym był transport łopat o długości 75 metrów i olbrzymiej gondoli. Poniżej film pokazujący sposób przewożenia tych mega wielkich łopat: