Turbiny wiatrowe - pionowe

Turbiny wiatrowe - pionowe

Kiedy zaczynamy dyskutować na temat elektrowni wiatrowych i lub nawet wielkich farm wiatrowych, to zazwyczaj mamy na myśli zespoły wirników i turbin. Mało kto jednak ma świadomość, że dzielić owe wynalazki należy na turbiny wiatrowe pionowe i poziome. Nie będziemy się w tym miejscu zajmowali tłumaczeniem różnic pomiędzy https://passan.com.pl/pol_m_WSZYSTKIE-PRODUKTY_Koraliki-akrylowe-179.html jedną i drugą grupą. Wszak sama idea działania oraz zastosowanie specjalnie się nie zmienia. Zarówno w jednym jak i drugim wypadku będzie przecież chodziło o pozyskanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w więc w tym wypadku turbiny wiatrowe pionowe lub poziome będą przez wspominany wiatr wprawiany w ruch, a pracę silnika specjalnie zaprojektowany generator będzie przetwarzał na energię elektryczną zapewniając domostwom zarówno ciepło jak i prąd do zasilenie niezbędnych sprzętów.

Warto jednak w tym miejscu się zatrzymać i wspomnieć wieńce cmentarz na marysinie kilka słów na temat samej ekologii. Nie ma żadnych wątpliwości, że turbiny wiatrowe pionowe są ekologiczne, że dzięki ich zastosowaniu można odciążać pracę klasycznych elektrowni węglowych i atomowych, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia emisji wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Nie mniej energia odnawialna w postaci wiatrów także ma swoje wady. Trudno w tym miejscu mówić, że farmy wiatrowe są szkodliwe, bo zazwyczaj owe farmy liczą kilkanaście, do kilkudziesięciu wiatraków, co naturalnie środowisku nie może zaszkodzić. Specjaliści od meteorologii ostrzegają jednak przed budową potężnych farm składających się z kilkuset, może nawet dwóch, trzech tysięcy wiatraków. W takiej ilości turbiny wiatrowe pionowe mogą wszak zmienić klimat na skalę całego kontynentu jeśli zablokują naturalna cyrkulację powietrza i przepływ wiatrów.

Tak czy owak na razie nie ma takich problemów, a farmy są idealnym sposobem na ratowanie naszego środowiska. Mniejsze miejscowości oraz gospodarstwa domowe mogą całkowicie zrezygnować z klasycznej sieci energetycznej na rzecz ekologicznych rozwiązań. A przecież ochrona środowiska ma dziś dla ludzkości niebagatelne znaczenie.