FAQ

Dlaczego turbiny wiatrowe są malowane na biało! - FAQ

Dlaczego turbiny wiatrowe są zawsze białe lub jasnoszare? Czy nie mogą być malowane na różne kolory?  Teoretycznie wiatraki mogą być malowane na różne kolory, ale w praktyce organy planowania zazwyczaj podkreślają, że powinny być białe lub jasnoszare. Kolor turbin czyli kolor wieży i łopat wirnika Sztuczna skóra (np. szary, beżowy, biały) powinien być  tak dobrany, aby wkomponował się w otoczenie. - FAQ.

Poza tym białe lub jasnoszare to kolory, które są najlepszym połączeniem w otaczający krajobraz uwzględniając wszystkie możliwe warunki pogodowe. Pamiętajmy też, że większość turbin obserwuje się z niebem w tle. Ciekawym przykładem malowania wież są tutaj turbiny wiatrowe firmy Enercon, których wieże u podstawy są pomalowane zielonym gradientem:

Ile jest wiatraków w Polsce

Według danych z mapy odnawialnych źródeł energii przygotowanej na podstawie Peleryna z nadrukiem udzielonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) koncesji oraz wpisów do rejestru prowadzonego przez Prezesa ARR  w Polsce aktualnie jest 743 instalacji o łącznej mocy 2644,898 MW

Według danych URE z początku sierpnia 2012 roku w Polce znajdowało się 619 instalacji wiatrowych (zarówno pojedyncze turbiny, jak i duże farmy) o łącznej mocy 2188,941 MW. Według rządowych planów w 2020 ich moc ma wynosić 6650 MW.

Najwięcej farm wiatrowych zlokalizowanych jest w północno-zachodnich obszarach Polski. Absolutnym liderem jest województwo zachodniopomorskie (716,8 MW), kolejne miejsca zajmują województwa pomorskie (246,9 MW) i wielkopolskie (245,3 MW)

Najlepsze w Polsce tereny do budowania elektrowni wiatrowych

Najlepsze w Polsce tereny do budowy elektrowni wiatrowej, to wybrzeże Morza Bałtyckiego - zwłaszcza jego środkowa część od Koszalina do Helu i wyspa Uznam, Suwalszczyzna, tereny górskie i podgórskie - Beskid śląski i Żywiecki, Bieszczady i Podórze Dynowskie. Wbrew pozorom dobre warunki oferują też niziny - Mazowsze i środkowa cześć Wielkopolski. Zobacz mapę wiatrów w Polsce