FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Tutaj będą publikowane najczęściej zadawane pytania z zakresu energetyki wiatrowej.

Dlaczego turbiny wiatrowe są malowane na biało?

Dlaczego turbiny wiatrowe są zawsze białe lub jasnoszare? Czy nie mogą być malowane na różne kolory?  Teoretycznie wiatraki mogą być malowane na różne kolory, ale w praktyce organy planowania zazwyczaj podkreślają, że powinny być białe lub jasnoszare. Kolor turbin czyli kolor wieży i łopat wirnika (np. szary, beżowy, biały) powinien być  tak dobrany, aby wkomponował się w otoczenie. turbina-wiatrowaPoza tym białe lub jasnoszare to kolory, które są najlepszym połączeniem w otaczający krajobraz uwzględniając wszystkie możliwe warunki pogodowe. Pamiętajmy też, że większość turbin obserwuje się z niebem w tle.       Ciekawym przykładem malowania wież są tutaj turbiny wiatrowe firmy Enercon, których wieże u podstawy są pomalowane zielonym gradientem:
450px-Göslow_Enercon_E-101

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Göslow_Enercon_E-101.JPG

 

Ile jest wiatraków w Polsce [Aktualizacja czerwiec 2013]

Według danych z mapy odnawialnych źródeł energii przygotowanej na podstawie udzielonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) koncesji oraz wpisów do rejestru prowadzonego przez Prezesa ARR  w Polsce aktualnie jest 743 instalacji o łącznej mocy 2644,898 MW

[mapa jest dostępna pod adresem: ]

Według danych URE z początku sierpnia 2012 roku w Polce znajdowało się 619 instalacji wiatrowych (zarówno pojedyncze turbiny, jak i duże farmy) o łącznej mocy 2188,941 MW. Według rządowych planów w 2020 ich moc ma wynosić 6650 MW.

[źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownie_wiatrowe_w_Polsce]

Najwięcej farm wiatrowych zlokalizowanych jest w północno-zachodnich obszarach Polski. Absolutnym liderem jest województwo zachodniopomorskie (716,8 MW), kolejne miejsca zajmują województwa pomorskie (246,9 MW) i wielkopolskie (245,3 MW)

[źródło: http://www.paiz.gov.pl/files/?id_plik=18856]

Najlepsze w Polsce tereny do budowy elektrowni wiatrowych

Najlepsze w Polsce tereny do budowy elektrowni wiatrowej, to wybrzeże Morza Bałtyckiego - zwłaszcza jego środkowa część od Koszalina do Helu i wyspa Uznam, Suwalszczyzna, tereny górskie i podgórskie - Beskid śląski i Żywiecki, Bieszczady i Podórze Dynowskie. Wbrew pozorom dobre warunki oferują też niziny - Mazowsze i środkowa cześć Wielkopolski. Zobacz mapę wiatrów w Polsce